Wafle ryżowe ze słonecznikiem wypiekane są z naturalnego ryżu brązowego z dodatkiem obłuszczonych pestek słonecznika oraz soli. Zawierają węglowodany złożone, które są najważniejszym i niezbędnym źródłem energii w żywieniu człowieka. Nie zawierają glutenu, cholesterolu, cukru i sztucznych dodatków smakowych oraz zapachowych. Są wyśmienitą, pożywną przekąską o każdej porze dnia.
Masa netto: 130g
Ilość wafli: 14 sztuk
Cena: ~ 2zł
Strona producenta: http://www.sonko.pl
Skład: ryż brązowy (96,2%), słonecznik (3,0%), sól.
Czy wafle ryżowe rzeczywiście, jak uważa większość ludzi, powinny być głównym składnikiem diety?
Okazuje się, że wcale nie!
Wafle ryżowe mają wysoki indeks glikemiczny ( określa poziom wzrostu glukozy we krwi po spożyciu produktu). Powoduje to szybsze uczucie głodu. IG wafli ryżowych to 85, glukozy 100. Są one produktem wysokoprzetworzonym, o dużej zawartości cukrów prostych, ale mają mało kalorii, bo są lekkie.
Wafle ryżowe to tak naprawdę same węglowodany (ponad 90% składu to ryż!), więc tak naprawdę wafle ryżowe nie są najlepszą opcją dla dbających o linię.
Błonnika w takich waflach jest również bardzo niewiele. Na jeden wafel przypada jedyne 0,3g błonnika.
Wnioski: Lepiej zamiast wafli ryżowych zjeść kromeczkę pełnoziarnistego pieczywa. Mamy wtedy pewność, że zaspokoimy nasz głód i nie sięgniemy za kilka minut po kolejną przekąskę.
Lepiej przecież zjeść raz kromeczkę pełnoziarnistego pieczywa niż sięgać ciągle po kolejnego wafla (mimo iż jeden wafel to zaledwie 37 kcal, to już 3 takie wafle to ponad 100kcal).
Wartości odżywcze:
Nie wszystkim jednak zależy na stracie kilogramów.
Wafle są bardzo kruche (co utrudnia jedzenie ich w łóżku ;)
Są naprawdę smaczne i śmiało można jeść je z różnego rodzaju serkami topionymi, szynką, serem żółtym czy nawet pasztetem.
Nie odczułam jednak smaku słonecznika. Wafle smakują raczej jak zwykłe (ale naprawdę smaczne) wafle ryżowe.
Czy polecam?
Jako przekąskę raz na jakiś czas - polecam bardzo serdecznie.
Jednak jako składnik stałej diety? Nie polecam, można zjeść naprawdę wiele wartościowszych przekąsek.
Większość stron podaje, że mają IG 64, ale to trzeba zjeść całą paczkę aby tyle wynosił. Pojedynczo można zajadać. No i zawsze są sposoby aby obniżyć IG, np jeść produkty z wysokim IG + białka + tłuszcze + coś z błonnikiem. Dla osób, które nie mogą jeść glutenu to zawsze coś.
OdpowiedzUsuńKilka wafli ryżowych + białko serwatkowe = idealny posiłek po treningowy. Jeżeli chodzi o resztę posiłków radzę spożywać jednak węglowodany o niższym IG ;)
OdpowiedzUsuń